Termoriided – kuhu ja millal?
Termoriided on Skandinaavias populaarsed õueriided juba pikalt. Ka Eestis üha populaarsust koguvad komplektid on siiski osadele emadele tundmatud. Seepärast tahangi teile tutvustada neid tänuväärseid õueriideid, mis meie lapse riidekapis kevadest sügiseni aktiivselt kasutuses on juba kolmas hooaeg.
Termoriided on ideaalsed meie kliimasse, eriti lasteaeda, sest kunagi ei tea mis ilm meil lõunaks on! Termoriietega annab väga lihtsasti riietus ümber mängida vastavalt ilmale!
Termoriided on väga vastupidavad, hingavad, tuult pidavad, vett hülgavad või veekindlad. Nad on tehtud hästi läbimõeldud lõikega, pükste põlvedel ja tagumikul on lisaks tugevama riide kiht, et turnides ja liugu lastes riie kiirelt läbi ei kuluks. Põlvedel olev topeltriie on hea ka liivakastis mängides jahedamal ajal, hoiab põlved soojas ja niiske liiva puhul ka kuivana. Samuti on jäetud varu, et riietust saaks kombineerida vastavalt ilmale ja ka jahedaga lisakiht riideid alla mahuks. Kokkuvõtvalt on termoriided mõeldud aktiivselt õues mängivatele lastele! Trööpamiseks!
Neid on ka lihtne pesta ja nad kuivavad kiiresti. Termoriided ka üldiselt suhteliselt soodsa hinnaga, arvestades, et tegemist on komplektga.
Millal ja kuidas kasutada, milliste temperatuuridega? Ütlen ausalt, mina temperatuuride andmisesse ei usu. Inimesed on väga erineva külmakartlikusega, seega minu arust ei ole õige päris ühest temperatuuri lubada, see lihtsalt ei toimi kõigile. Õige tunnetuse saad kätte arvestades oma lapse külmakartlikust. Üldiselt on termoriided sobilikud kasutamiseks kevadest sügiseni.
Minu laps kannab termoriideid tavaliselt sellest ajast, kui lumi läinud ja selline jahe/märg veel on. Siis on meil kasutusel Duvet termo, mis on vett hülgavam kui tavaline, sinna alla jahedaga panen villariided ja vajadusel veel mingi pusa või kampsuni peale. Pükstele alla samuti kas soojad sukad vms. Oleneb ilmast. Mida soojemaks läheb, seda vähem riideid alla panen.
Kuival ajal, tavaliselt maist, on meil kasutusel tavaline termokas. See ei ole nii veekindel aga on hingavam kui Duvet, samas peab kenasti tuult. Üldiselt nende kahe komplektiga meie pere laps hakkama saabki kevadest sügiseni, nii lasteaias kui koduhoovis. Ja vastavalt vajadusele vahetame neid.
Lisaks on suvisel ajal termokate joped kasutusel ka niisama tuulejopedena, mingeid eraldi jopesid või softshell jakke pole meil juba pea kaks aastat vaja läinud. Skandinaavias kasutatakse termoriideid ka õhukeste vihmariiete alla. Ise ei ole seda proovinud, kuna lörtsiga on lasteaias soojad fliisiga vihmakad tundunud praktilisemad.
Mida jälgida termoriiete valikul? Termoriideid leiab mitme erineva brändi valikust, samuti on neid eri omadustega kangastest. Hellyku valikust leiab Mikk-Line termoriided. Olen katsetanud erinevaid ja Mikk-Line on siiani jäänud lemmikuks. Seda just eriti lõike pärast. Neil on pükste ja varrukate ääres pikem soonik, kahjuks seda paljudel teistel tootjatel ei ole. Soonik aga hoiab püksisääred kenasti paigal, läheb hästi kummiku sisse ja püksisääred ei jää ruttu väikseks. Varrukaotstel hoiab soonik käsi tuule eest ja uutel mudelitel on sooniku sees ka päidla jaoks auk, et jahedaga käsi soojas hoida. Ja veel üks väga tähtis asi, mis osadel tootjatel puudu on – reguleeritav vöö! Mikk-Line termoriietel on pükstel reguleeritav vöö. Eelmisest aastast on uuendusena ka Bionic Finish Eco kate, mis teeb riide vetthülgavamaks ja mustust tõrjuvamaks. Tegemist on ohutu kattega, mis on fluoriidi vaba ja looduses lagunev.
Termoriideid on erinevaid, tavaliselt erinevus on veekindluses ja mõneti disainis. Tutvustan siin Mikk-Line valikut mis Hellykus valikus.
Tavaline termokomplekt – vetthülgav, kõige paremini hingav, kõige soodsam. Tubli töömees, mis sobib öues trööpavale lapsele. Soovitan pigem kuivema ilmaga.
Duvet termokomplekt – väga vetthülgav, vesi jookseb maha nagu vahapaberilt, hästi hingav aga mitte nii hästi nagu tavaline termo. Hind on kallim kui tavalisel termol. Sobib hästi märjemal ajal, ei ole veekindel aga väga vett hülgav. Minu laps käis sellega ringi ka seenevihmaga ja keha oli kuiv.
Thermal + termokomplekt – nn. premium termo, on tehniline, veesammas 4000, hingavus 3000. Kangas on veekindel, tuult pidav ja hingav aga mitte nii hingav nagu tavaline termo. Kõige kallim, tavaliselt ka edevama disainiga. Sobilik jahedamate ilmadega, samuti niiske ilmaga.
Kes otsib lapsele õue aktiivseks mänguks riideid, siis tasub kindlasti termoriiete peale mõelda. Riideid ei pea olema palju, kui olemas on sellised, mida saab mitmekülgselt kasutada!