Eleene kirjutab – kuidas riietada last kevadel?
Kuidas riietada last kevadel?
“Mul pole midagi selga panna!” on üsna levinud probleem naiste seas. Emaks saades saab sellest üsna suure tõenäosusega “Lapsel pole midagi selga panna!” Eriti kevadel. Eriti Eesti kevadel. Kuna head lasteriided võivad olla üsna kallid, oleks ju hea ühest kohast leida natuke rohkem infot, mille hulgast valida. Selleks lisasingi blogisse rubriigi “Mida lastele selga panna?”. Ja sellepärast ka, et mu statistika ütles mulle, et enim on loetud postitust https://eleene.ee/beebi/kuidas-riietada-last-kevadel-ja-suvel.
See on kirjutatud kaks aastat tagasi. Hea uudis on see, et allaaastase, kes ei käi ise, riietamise puhul kehtivad need soovitused endiselt. Aga nüüd on mul pooleteisene, kes käib ja kolmepoolene, kellel on oma arvamus ka riietest (oh the fun), aga aastaaeg on sama.
Mis siin pikka juttu ajada, hakkame pihta, sest teemast panen ma nagunii vahepeal mööda, sest pole sada aastat kirjutanud, aga mulle tõesti meeldib blogi kirjutada. Tundub, et praegu on tendents paraku selline, et Instagrami story on maksimum tähelepanuvõime ja blogijad blogivad üha harvem. Mis muud, kui vastutuult! Nagu kevadel ikka.
Ilmselt teebki kevadise riietumise kõige hullemaks see, et ilm on nii erinev. Kord on vaja rannakaabut, teinekord talvejopet. Emade rõõmuks peavad sel perioodil kõik need riided korraga kättesaadavad olema ja ega meil polegi muud teha, kui koristada.
Aga nüüd 1-2-3. läheb lahti! Kevadised riided ja muud tarvikud lastele on teie ees. Ainult testitud ja lemmikud!
Termoriided
Järgnev alateema on valminud koostöös Hellyk.ee veebipoega. #reklaam
Pean siin vist korra ütlema, et sügisene reklaamiseadus on mu meelest väga hea, et natuke selgust tuua just suurte influencerite maailma. Kui oled midagi kingiks vms saanud või toote kasutamise eest on Sulle pealegi makstud, tuleb seda märkida. Mulle pole siiani keegi maksnud (ega ma ei kurdaks, kui keegi hea asja tahaks anda ja selle eest veel mulle maksta ka, aga see pole õnneks mu elu), aga kingitusi saame aeg-ajalt ikka. Kas siis ostuga kaasa või nunnu olemise eest tänutäheks. Nii ka tänases postituses.
Aga kirjutan alati neist, kes mulle meeldivad, kiidan neid sellepärast, et nad on ägedad ja head ning loodan, et õpetajate palka ikka aasta-aastalt järjest tõstetakse, et ma ei peaks oma lehele nõmedaid hüpikreklaame panema ja iga toidulisandit taevani kiitma. Kuigi ma ei teeks seda nagunii.
Aga nüüd siis Mikk-Line termoriided, mida müüb Hellyk.ee. Ma ostsin sügisel kasutatuna ühed Molo termokad, aga kuna mulle meedlib veebipoeomanikega vestelda, eriti kui seda saab/SAI live`s teha, siis just Mikk-Line omi kiitis Hellyku boss juba sügusel. Kasutatud olid ka head, aga kevadeks olid need väiksed ja mis siin salata, Mikk-Line omad olid kiidetud, nii ilusate toonidega ja hea hinnaga!
Need olid ostuhetkel 15% soodsamad ning seega jäi komplekti hinnaks alla 30 euro. Kui poeomanik veel nende poe blogirubriiki lisainfo kirja pani, otsustasin selle liigutuse ära teha. Mulle meeldib väga, et ta võtab vaevaks kirjutatada toodetest, mida müüb. Olen ise seda tööd teinud (ja teeks veel, kui keegi mind palgata tahab) ning see on oluline! Nii valisin komplektid välja ja sõitsin Rakverre, kust need kätte sain. See stuudiopood meeldib mulle vist eriti, sest ilma koroonata saaks seal sees hängida ja reaalselt proovida asju (ka barefoot jalanõusid) ja sinna on lihtne sõita. Minu jaoks on Tallinn ikka suur ja keerukas ning olen nii õnnelik, et on firmasid, mis tegutsevad kuskil, kuhu on lihtne ja kiire ise kohale minna ka maakal nagu mina.
Minu suurim motivaator just selle valiku tegemisel softshelli vms ees oli mu pooleteisene tütar, keda siin blogis pseudonüümiga Ninni kutsun. Ta õppis käima üsna hilja, korralikult ja kiirelt alles umbes kaks kuud tagasi. Meil on siin raba ääres mühklik pehme maa, mida kaunistavad põõsaste saagimise kontsud (KUIDAS neist lahti saab ilma suure kaevamiseta?) ja boonusena on veel kive ja kohati klaasikilde, sest nende matmine maapõue on mõnedkümned aastad tagasi väga popp olnud. Lisaks on ta alles 78 cm pikk, mis tähendab, et temasugustele pakutakse vaid vankrikombesid või vatiriideid, mis on halva lõike ja koleda välimusega. Aga ta on mul nii asjalik! NII ASJALIK. Meie termoriided on kerged ja koosnevad kahest osast: püksid ja jope, mis teeb nende kasutusea pikemaks, sest õhtuti ja autost korraks välja tulles on hea jakk peale visata ka soojal ajal. Softshellkombet, üldse kombet, ju suvel eriti ei kanna. Loodetavasti!
Pükste kummi saab ülevalt kitsamaks teha ja jope varrukatel on mu lemmikud pöidlaavad. Just see kergus, samas paras paksus, veekindlus – kõik see meeldib mulle. Mul on see kõige tavalisemad ja soodsamad komplektid: suurel 104 roosakas “Burlwood” toon ja väiksel 80 hallikas “Moon mist” – liiga ilusad värvinimetused, et need mainimata jätta.
Kuida termoriideid pesta? Sildil on kirjas, et 30 kraadi, õrn pesu, pulbrit ega ka vedelat pesuainet, pehmendit mitte kasutada, lasta kuivada tagurpidi. Just nii tegingi ja kogu mustus läks täiesti maha. Lasin neil aeda kasta nii palju kui jaksasid ja siis märja mullaga hullata, nii et tested 100%. Kui Teil on veel kahtlusi ja küsimusi termokate osas, siis vastan kindlasti. Olen tõesti väga rahul.
Termokangast linnajakike
Ei ole vist mõtet salata, et tahaksin ka veebipoodi ja müüksin seal lasteasju…aga minu jaoks on probleem esiteks korralik algkapital ja teiseks tunne, et kõiki firmasid müüvad juba kõik. Enam pole nagu 4 aastat tagasi, kui hakkasin Ellale asju valima – kõik oli hirmkallis ja ostukohti leida pigem vähe. Nüüd on tõeliselt armsaid väikepoodnikke nagu seeni peale vihma ja tundub, et ruumi jääb üle ikkagi. Aga see pidev tunne, et minu edasimüüdav firma võetakse endale ka müüki (tegelikult ma ei tea, kuidas asi käib) ja nii kaob asja point, on juba ette häiriv. Ometi ei müü siin keegi hetkel ByLindgreni. Või kui müüb, aga pole minuni jõudnud vastav info (oleksin üllatunud:D), seega ei jäänud muud üle, kui esimest korda elus tellida midagi välismaisest poest. Nende termoriided ja kõik muu on ausalt – imelised! Ülihea lõike ja maaliliste mustritega termojakid maksavad umbes 60+ eurot, püksid 40 kanti. Aga neil on palju asju soodushinnaga ja lihavõtteaegu oli Easter Bundle, termojakk+üllatus, 37 eurot, aga kuna neil läks kirjale vastamisega kauem, siis tegid nad mulle veel parema pakkumise. Ei mingit blogi vms soodustust, lihtsalt klienti hindav suhtumine. Soovitan alati poodidesse kirjutada, lisainfot uurida, suhelda, olla sõbralik. Selline (imeilus) see jakk seikleb kuskil teel Taanist siia. Kindlasti näitan oma Instagramis, breakfast_at_eleenes. Proovin lastele eraldi kastis hoida “alati puhtaid” linnariideid, et kui spontaanne piknikuidee meid tabab, oleks, mida kanda. Kuigi see “alati puhas” kipub arusaamatult tihti olema ikkagi kergelt must, sest #momlife.
Jalanõudega on mul tihti olukord, kus plaanin ostu nii kaua, et vajadused on seks ajaks muutunud. Sel korral viskas mul kuidagi üle see kaalumine ja arvutamine ja uurimine (kõrge jalg, madal jalg, pikkus, laius) ja palusin termoriietele järgi minnes Hellyku omanikul mulle lihtsalt kohapeal pakkuda just Ninnile sobivat head varianti. Ta pakkus D.D. Step Kassike ja mõnesid veel, proovisime, aga Kassikesed olid kuidagi megamõnusad ja jäidki jalga. See on see proovimise vägi!
Kuna ta käib alles naljakalt nagu paar kuud kõndinud ikka, siis oli eriti oluline, et jalanõud oleks max mugavad ja piisavalt pisikesed. Ta jalg oleks pigem 19 suurus, need on 20, aga siiski just nagu talle jalga valatud. Seda on igast tema liigutusest näha, kui palju muudavad head papud. Kui Ninni kuskil sees või tasasel kohal jalanõusid kannab, siis on Ella ajast ja õe lastelt 4 paari Liliputisid kogunenud ja ühed Tikki sandaalid.
Ellale sobivad veel Froddo poolsaapad, nii et veidi talle veel valin. Paljajalujalanõud on mu lastel ikka võimalusel olnud, juba selle kaalutlusega, et hind on tihti sama, mis lihtsalt korralikel jalanõudel. Milleks valida tuntud kui kvaliteetne nimi kallima hinnaga, kui saab sama hinnaga need, mis lapsele veelgi paremad on? Kasutatuna ostan ka aeg-ajalt jalanõusid, aga üritan siiski pigem valida barefoot variandid. Ellale on vaja lisaks lahtisemaid nn sandaali stiilis jalanõusid, võite aidata mul valida Hellyku just veebi ülespandute vahel, sest neljapäeval pean Rakverre minema ja oleks mõistlik sealt läbi käia. Kui ilus ja hea võib üks sandaal olla? Nagu sandaal.
Päikese-ja sääsekaitse
*Järgnev alateema on valminud koostöös Lineashop.ee veebipoega. #reklaam
Meie koduküla oli I vabariigi ajal uhke ja inimesi täis. Tädipoeg tegi ikka nalja, et praegu on külas üsna hõre, sest sääsed sõid inimesed välja. Mu vanemate kodus on sääski pigem vähe olnud, seega on kogu sääsendus mulle võõras. Aga siin on grillõhtut ilma tõrjevahendita pea võimatu korraldada! Kuigi, pean ütlema, et sääski on iga aastaga vähemaks jäänud, aga seni, kuni neid ikka leidub, olen lavendi- jms õlisid endale ja lastele peale määrinud, aga ostnud ka klassikalisi söögipoes müüdavaid spreisid, aga need haisevad ikka jubedalt. Teadupärast olen migreenik ka, nii et igasugused haisvad mürgid on juba mulle endale vastikud ja lastele tahaks nagunii võimalikult tõhusat looduslikku vahendit. Kuna Lineashop alustas tegevust üsna samal ajal, kui mina blogima hakkasin, seega olen tegelikult nendega ennegi koostööd teinud. Ma usaldan nende tooteid.
Proovisin, meeldis ja kui miski töötab, ei kipu ma toodet vahetama. Juba enne Ella sündi varusin beebišampooni neilt, aga olen aeg-ajalt soodukatega või spontaanselt ka muud ostnud ja iga kord pettunud. Nüüd, kui algas päikese ja sääskede aeg, tellisin sealt nii sääsetõrje kui putukahammustusejärgse geeli ning ka päikesekreemi ning päevitusjärgse kreemi. Päikesetooted olid fookuses, sest Ella põsel olete juba harjunud nägema hemangioomi, seda on juba mitmeid kordi laserravitud, tundub kuidagi õige mõte seda päikese eest kaitsta.
Ja šampooni, sest mu lapsed on eelmise (mitte üldse pisaratevaba, kuigi reklaamitud kui pisaratevaba) šampooni pärast peapesu suisa paaniliselt kartma hakanud. Väiksem muidugi vihkas terve esimese eluaasta veeprotseduure, aga viimastel kuudel on justkui uue maailma avastanud ja ronib lausa riietega vanni, aga juuste märjaks tegemine on endiselt hirmufaktor. Muide, pesengi enamiku ajast laste pead lihtsalt veega, aga tegelikult mulle meeldib, kuidas nad lõhnavad ja kuidas juuksed hoiavad just pärast šampooni. Loodan, et nüüd saan lapsed vähema draamaga uuesti peapesu taluma.
Miks Linea Mammababy? Alguses paelus nende pakendite kena välimus, need sobivad meie ilusasse vannituppa (ikkagi ainus valmis tuba) ja tekitavad põnevust ka lastele.
Teiseks, klienditeenindus: alati vastatakse kiirelt ja positiivselt ja pakid tulevad ka megakiirelt kohale.
Kolmandaks, need asjad on VÄGA head! Valik on lai ja mulle tõesti meeldib, kui mul on mitmed tooted samast firmast tellitud, sobivad kokku.
Meil on siis sellised komplektid: 1) sääskedest priiks sprei+geel ja 2) päikesekaitse-emulsioon SPF50 ja päevitusjärgne losjoon ning 3) pisaravaba šampoon. Olen kõiki neid peale järgsete ka varem kasutanud, seega saan kinnitada, et need töötavad ma sobivad meie perele vägagi hästi.
Mütsid
*Järgnev alateema on valminud koostöös jaimalkids.ee veebipoega. #reklaam
Enamiku aastast käivad mu lapsed tuukrimütsidega. Vanema tüdruku pea oli minu meelest nii veidra kujuga, et midagi peale Bredeni klassikalise tuukrika lõike tema kõrvu ei katnud. Nooremaga on mütsimaailm lihtsam olnud ja talle on sobinud juba päris pisikesena eriti SleepyFox Kidsi fliismüts ja hiljem lihtsalt kõik vanema õe või minu vanema õe laste vanad mütsid, nii uusi mütse ma talle eriti ostnud polegi (#teiselapseraskeelu). Kui aga saime Luulust musliintekiga kingiks kaasa musliinist kaelasalli, mis mõlemale kohe meeldima hakkas, mõtlesin, et autosõiduks oleks ka super lihtsalt äge müts, mida oleks väljudes kerge pähe tõmmata ja kataks ilusti ka kõrvad.
Eks algoritmid tegid oma töö ja sattusin Jaimali Kidsi lehele. Nad teevad muuhulgas beanie stiilis lastemütse, mille muudavas eriliseks firma nime kohale pandudud sildid erinevate vahvate sõnade või fraasidega. Nii saab lapsele osta “VÄIKE MÜÜ”, “HURMUR”, “MARAKRATT” vms laheda, kuid tagasihoidliku mütsi. Ma arvestasin valides eelkõige värvi, sest kolmene lihtsalt tahabki, et asjad roosad oleks ja Ninni sai sellise mütsi, mis sobiks värvilt Ella ByLindgreni jakiga (mida ma veel selleks ajaks näinud polnud). Mütsid on kahekordsest puuvillast, arvestatud ökosertifikaate nagu lastetoodetel õnneks enamasti ikka ja mulle meeldivad need eriti, sest see lõige jätab sundimatu mulje: “Nii muuseas panin mütsi pähe, aga näen awasome välja”, aga need hoiavad vormi, mitte pole kuidagi löntud nagu sellised mütsid tihti on. Ma poleks vist siiski suurem asi tootekirjeldaja, sest “pole kole ebakvaliteetne löntu, aga kannab ägedat ja boheemlaslikku vibe`i” ei ole just parim reklaamtekst. Aga nii on! Suurema müts läheb mulle väga hästi pähe, aga temal on ka ilusti pea ümber.
Ilmselt ei õnnestu mul tema oma endale saada, sest #roosa, aga nüüd tean, et selline müts on ka mulle ülimugav ja usun, et ka ilus. Lugege pakutavaid silte ja vaadake, mida põnevat pood veel pakub. Spoiler alert, näiteks makramee vikerakaari, jah just selliseid nagu lastetoainspo lehtedelt leiab ja oled juba ammu tahtnud. Neil on ka praegu loos, osaleda saab siin.
Vankririided
Kuna jõuluajal ja aasta alguses oli Ella rohkem kodus, sain aru, kui palju lihtsam, mugavam ja turvalisem oleks, et väiksem oma lõunaund verandal magaks. Hoiupäevadel harjutasin Ninni verandalmagajaks ja see oli parim otsus maailmas (vb mitte mu kehakaalule, samas pidin nagunii megalühikesi otsi kõndima, samas, nüüd ma ei kõnni üldse käruga). Nii sain uneajal preiliga rahulikult õues möllata või hoiuajal saagida või trimmerdada kartmata, et müra tita äratab. Samas ei kostu verandale liiga hästi ka toamüra. Uksele panin juba külma pärast paksud valgus-ja helisummutavad kardinad ette (Paide suurelt kirbuturult kahe euro eest saadud), nii et väga palju ei sega ta und ka see, kui kahekesi või lausa kolmekesi kodus oleme. AGA klaasverandal magava lapse riietamine on ka loominguline, sest tema uned kestavad tihti 3 tundi, nii et temperatuur muutub seonduvalt sellega, et veranda on maja lõunaküljel. Esimeste soojemate ilmadega sain aru, et vajan lapsele musliintekki, mis muud kui hakkasin otsima.
Mul pole eriti kunagi laste jaoks tekk suurt rolli mänginud, aga nüüd oli vaja just seda. Leidsin Luulu Instagramist ja saime kohe sõpradeks. Tundus mõttetu taga ajada ala Tula tekki ja kaltsupoed on ju ka kinni, et lihtsalt heale õnnele loota polnud lootust. Ja mulle nii meeldib väikeettevõtteid toetada, kes siin Eestis toredaid asju teevad. Juba nende kodulehte nähes, teadsin, et tahan Ninnile just nende tekki. Suur, aga samas õhem tekk on täpselt Eesti soojema kevade ja suve jaoks. Jahedama ilmaga panen vankrisse vatiinist või villase teki, eriti külma ilmaga magas ta lambanaha all.
*Järgnev lõik on valminud koostöös Luulu.eu veebipoega. #reklaam
Endalegi üllatuseks valisin sinepikollase tooni asemel ploomililla beebiteki. Ninnile sobib lilla kuidagi eriti hästi. Ma ei hakka ütlemagi, et kõik värvid on mahedad, stiilsed, üleliigse pildi ja säbruta, saate ise kinnitust siin. Kuna kumbki mu laps pole eriline toidu tagasiheitja ega muidu tatistaja (isegi mitte hammaste tulekul) olnud, siis polnud ma ilasallide või üldse muude kui villa-siidi torusallide peale mõelnudki (neid on mul juba 3 aastat 2, Joha omad), sest enamiku mütsiaega on lapsed kandnud sall-mütse. Kingiks kaasa sain aga musliinsalli ja kevadel tundus hea idee ka sellist varianti katsetada. Kuna kinke oli vaid üks, siis on meil nüüd igapäevane võitlus, kas saan selle väiksele panna või tahab suur seda ise kanda. Küllap sellepärast, et see on roosa ja vikerkaartega, pehme ja mõnus.
Vankririided sõltuvad ilmast. Enamasti sõidavad mu lapsed autos samade riietega, mis sobiks vankrisse. Siin tahan välja tuua kevadise elupäästja – nässakaks kulunud pehmevillase kombe. Mul on üks õe laste vana Mikk-Line ja Ella roosa Joha. Mõlemal on põlved katki ja need on üsna hõredad ja pildistamiseks pea kõlbmatud :D. See ülevalt pildilt tuttav imeilus punane Mikk-Line, mille Hellykust sügisel sain, oli kevadeks veel liiga heas korras, nii et pidin selle maha müüma ja vankris kasutame eriti kulunud pehmevillaseid kombesid, muidu hakkaks lapsel palav .
Tuletan meelde, et praegu on paras aeg pehmevillane garderoob ette ära osta, sest hinnad on head. Et siis peale nässakas pehmevill, (villa)siidi aluskomplekt alla ja musliintekk peale sellise keskmise jahedama kevadilmaga. Kui plaan pärast otse autosse istuda või on ilm jahedam, soovitan SleepyFox Kidsi hooded jumpsuiti, millel on megahea kapuuts, imeilusad värvid ja vist kõige sõbralikumad tegijad üldse. Alles eelmisel nädalal läks omanik hilja õhtul lattu vaatama, mis konkreetsed tooted kohe olemas on, sest mul oli vaja ülejärgmisel päeval lastel piltidele midagi ilusat selga valida. Esemad said posti ja jõudsid täpselt enne fotosessiooni Kiviõlist, kus neid tehakse, siia kohale. Selle pildistamise kohta saate Instagramis täpsemalt kohe-kohe lugeda, ikka breakfast_at_eleenes. Üks mure nende riietega muidugi on. Peab arvestama, et need ei kulu läbi ning on ülipehmed ja mugavad ning lapse näeb neis veel armsam välja kui muidu.
Aksessuaarid
Tahaksin kirjutada, kust saab häid kindaid, aga ma tõesti ei tea. Talvel ostsin Didriksons Bigglesid uuena ja kasutatuna olid Kulingi omad. Neid kasutas Ella nii kaua, kuni ilma oli ja siis läks üle tavaliste kootud labakutele, mille asendas sõrmikutega, sest ta õppis väga osavalt neid ise kätte saama. Praegu käib ta enamasti paljakäsi. Ega Ninnigi suur kindafänn ole, tihti tõmban talle lihtsalt meriinosokid kätte. Uneajal ka. Fliissisuga vihmakad on ka, aga need pole ka kuigi head. Nii et kui keegi tahab kinnaste teemal nõu anda, oleksin tänulik.
Muidu on lastel ikka alumine kiht meriino või meriino-siid ja peal mis iganes ilmaga sobib. Ellal on roosa Cosilana särk, sest see oli Hellykus hea hinnaga. Piilun tihti ka siia Joha SALE rubriiki, et just selliseid pisiasju hea hinnaga saada. Nii mõnigi hea meriinoleid on hoopis kaltsukast pärit.
Tellisin Tobiase ja Ida sooduka ajal ka päikeseprillid, aga need pole veel kohal, aga IG-s näete kindlasti.
Võib-olla veel kummikud ka …. neid pole ma nüüd mitu aastat mujalt kui Vakasali Võrukaelast ostnud. Hetkel on preilil ühed Bundgaardid, mis veel jalga mahuvad. Need olid seal peaaegu uuena müügil ja oleme täiega rahul, aga piilunud olen ka lillelisi madalaid Bundgaarde.
Kokkuvõtteks
Laias laastus pean laste kevadriiete valimisel silmas seda, et naha lähedal oleks vill-siid, jalas sukkpüksid (nt meriinoga), vahel dressikas või kampsun või üldse mitte midagi ja peal termoriided. Peas olenevalt ilmast tuukrikas või puuvillane beanie. Jalavarjuks head kummikud või mõned nahast barefoot papud. Suveriietele ma veel eraldi mõtlema hakanud ei ole, sest vaatan ilmateadet ja aknast välja… ja lootusi suureks ei paisuta.
Postituse on loonud Eleene Sammler, originaal: https://eleene.ee/mis-selga-jalga/kuidas-riietada-last-kevadel?fbclid=IwAR1rJb-22SSkyctISgzquc6okcEXpgfX1NWAyPuEDV1V7uhy2a3kq7Jl0gA