Villa ja villa-siidiriiete hooldus
*Villariided ei vaja tihedat pesu kuna vill on isepuhastuv ja antibakteriaalsete omadustega. Kui otseselt plekke peal ei ole siis piisab ka pesu asemel tuulutamisest.
*Villariideid peaks pesema käsitsi või 30c õrnpesu/villaprogrammiga. Pesuvesi peaks olema kehatemperatuuril, mitte liiga külm. Liiga külm vesi võib villa viltida. Vill ei kannata järske temperatuuri muutusi, seega peaks nii pesu- kui loputusvesi olema sama temperatuuriga.
Pesuainena peaks kasutama spetsiaalselt villale tehtud pesuvahendit, sest sellel on õige ph, liiga leeliseline pesuaine võib villa viltida. Eriti hea on kui villapesuaine sisaldab lanoliini. Villa koostises on naturaalselt lanoliin mis teeb villa mustust tõrjuvaks ja vett hülgavaks. Pestes kaotab vill lanoliini ja lanoliiniga pesuaine toidab villa pesu ajal nii, et villa head omadused püsivad kauem. Lisaks teeb lanoliiniga pesuaine villa pehmemaks.
*Tugevamate plekkide eemaldamiseks sobib sapiseep või villastele riietele mõeldud plekieemaldaja.Plekiga peaks tegelema kohe sest hiljem ei pruugi plekki välja saada, samuti ei tohi plekilist kohta tugevalt hõõruda sest see võib villa viltida.
*Kui pesuvahendis lanoliini pole võib teatud aja tagant teha villariietele lanoliini vanni kui tundub, et riie pole enam nii pehme kui enne. Samuti võib kiirabina kasutada lanoliini kui mõni ese on kogemata tavaprogrammiga pesus käinud, sellest võib kasu olla vaid siis kui ese on veel märg.
Lanoliini doseerimisel tasub pigem vähe kui rohkem panna, et riided liiga rasvaseks ei muutuks.
*Villa võib tsentrifuugida (mitte täisvõimsusel), välja arvatud villafliisi. Kuivama on hea kui panna restile laotatult, siis on hea ka asjad nö. vormi sättida. Asjad mis ei ole väga rasked võib panna kuivama ka niisama restile. Samuti ei tohiks villaseid asju panna otseselt kuuma lähedale kuivama.
*Pese villafliisi vaid siis kui tõesti vaja on. Villafliis-pestes tuleks ettevaatlikult liigne vesi välja vajutada, mitte väänata tugevalt sest villafliis kaotab nii oma kohevuse. Hea on nt. rätiku sisse vajutada üleliigne vesi ja siis laotada restile kuivama, et välja ei veniks.
*Töötlemata vill on pesus tundlikum kuna seda ei ole keemilise töötlusega pesule vastupidavamaks tehtud. Jälgi hoolikalt juhiseid ja neid asju peaks pesema käsitsi kui sa just oma masina villapesuprogrammis kindel pole. Kindlam on alati käsitsi pesta sellist toodet.
*Superwash vill on masinpesule vastupidavam samas on saanud päris kõva töötluse mis keskkonda kahjustab.
*Villatoodetel esineb topilisust nagu karvase pinnaga kangaste hõõrdumisel ikka. Topieemaldajaga saab pinna ilusti puhtaks kuid tasub seda kasutade ettevaatlik olla, et masin kangasse auku ei hammustaks. Topieemaldajast ohutum on kasutada pusakivi mis peab ka regulaarselt kasutades vastu aastaid kuid sobib pigem karvasema pinnaga kangale nagu kampsunid ja mantlid. Pusakivi tõmbab topid kanga pinnalt mitte ei lõika neid ära.
*Villafliis läheb topiliseks, see on täiesti normaalne. Villafliisi harjata ei soovita sest see tõmbab liigselt karvu vähemaks ja riie muutub õhemaks, vajadusel võib tihedama kammiga kanga pinda ettevaatlikult nö. siludes kammida, see muudab pinna värskemaks aga ei tõmba ülemäära karvu kangalt ära.
*Riidekoidele maitsevad eriti hästi just keemiliselt töötlemata villased riided ja karusnahad seal sisalduva keratiini tõttu. Nende põhiline tegevusaeg on maist kuni septembrini. Seetõttu tasub mitte kasutatavad riided panna minigripiga kilekotti või mõnda teise õhukindlasse kasti. Eelnevalt tuulutada riided värskes õhus, sest koiliblikate tõugud vajavad arenguks rahu ja pimedust. Lisaks hoiab koiliblikad eemal ka lavendel ja punane seeder.
Kui kahtlustate koiliblikate olemasolu, siis pakkige villased riided kilekotti ja pange paariks päevaks sügavkülma, sama tasub teha villariidedi järelturult ostes.