SIID

Siidi ajalugu ulatub tuhandete aastate taha.
Legendi järgi avastas siidi aastal 2640 eKr Hiina keisrinna Xi-Ling-Shi, kes pillas kogemata teetassi siidiliblika kookoni. Seda tassist välja tõstes avastas ta, et kookonist saab kerida pika imepeene ja läikiva niidi. Keisrinna mõistis selle kasutamise võimalusi ja pani nii aluse siidiviljelemise kultuurile. Avastus osutus nii oluliseks, et mõni aeg hiljem kuulutati keisrinna Xi-Ling-Shi selle eest jumalannaks.
Muidugi on see vaid üks legendidest ja on letud tõendeid, et siidi tootmine võib veelgi vanem olla. Siidikangast rõivaste kandmise õigus reserveeriti Hiinas algselt ainult keisri perekonnale ning tähtsamatele ametnikele. Sajandeid oli siidi kandmine vaid väga rikaste lõbu. Tänapäeval on siid palju kättesaadavam.

Siidi tegemine
Siidijumalanna

Siidi on mitmeid eri sorte, olenevalt siidusside sordist ning kus ja kuidas toodetud.
Siidikangas on kõige luksuslikum ja kalleim kangas. Siidiniit on kõige tugevam naturaalne niit, arvestades tema tugevust ja niidi paksust.
Siid suudab imada niiskust 30% oma kaalust, ilma, et ta märg tunduks. Ta on kõige allergiaohutum kangas maailmas.

Siidikookonid
Bombyx mori

Natuke tuntumatest siidisortidest:
Mulberry ehk moorapuu siid on siidisortidest kõige hinnalisem, siledam ja luksuslikum. Seda toodavad siidiussid kes söövad moorapuu lehti.
Sellest siidist saab kõige õhema, läikivama ja siledama kanga. Ühest moorapuu siidiussi kookonist saab kuni 2500m pikkuse katkematu niidi,
millest 1500m on kõige hinnalisem sile siid. Mulberry siid on katsudes mõnusalt jahe.
Bourette siidi toodetakse mulberry siidi kookoni sisemisest osast ja mulberry siidijääkidest. Ta on väga pehme, sametise ja sõlmelise pinnaga, hingab hästi. 
Bourette siid sisaldab naturaalset siidiliimi mis on nahale rahustava toimega. Bourette siid on kangana paksema koostisega kui mulberry ja seetõttu 
ka pesule ja hõõrdumisele vastupidavam. Hinnaklassilt on ta soodsam kui mulberry.
Tussah siid on metsik siid. Seda saadakse tussah siidiussidelt kes söövad peamiselt tammepuu lehti. Tussah siid on kuldse kuni pruunika tooniga.
Tekstuurilt on ta tunduvalt robustsem kui mulberry, samuti on seda temast kootud kangas. Hinnaklassilt on ta soodsam kui mulberry.

Siidi kasutatakse väga laialdaselt, lisaks riiete valmistamisele on ta nt. kasutusel nii kosmeetikas, voodiriietena kui ka kodusisustuses.
Siid on looduslik materjal mis laguneb looduses täielikult, seega ei reosta ta loodust nagu sünteetilised kiud.
Siid on suurepärane kangas nii suvel kui talvel, palavaga on väga hingav ja jahutav, külmaga hoiab sooja.
Siid suudab imada niiskust kolmandiku oma kaalust, ilma, et naha vastas külma või märjana tunduks.
Sobib väga tundliku, allergilise, atoopilise nahaga inimestele.
Bourette siidist riided sobivad väga hästi villa asendama neile kes seda muidu ei kannata. Samuti on kehatemperatuuri reguleeriv ja niiskust imav.
Siidi häid omadusi kombineeritakse erinevate materjalidega, nt. villa, puuvilla ja linasega.
Siidiriided ei vaja palju pesu, puhastuvad nagu vill tuulutades. Mulberry siidi peaks kindlasti pesema käsitsi, tugevama tekstuuriga sorte võib pesta ka õrna programmiga masinas 
kui tootesilt seda lubab. Kasutama peaks kindlasti siidi/villa pesemiseks mõeldud pesuvahendit.

Meie poe valikust leiab puhtaid, orgaanilisest siidist riideid Alkenalt, samuti on Engeli valikus 100% siidist mütsid beebidele. 

*Rohkem infot leiab Wikipediast.